Malta Eriği(Eriobotrya japonica)

Malta Eriği(Eriobotrya japonica)

Herdemyeşil ağaçlardır. Gösterişli çiçeklerli vardır. Yeni Dünya adıyla adı ile de bilinir. Çok güzel yaprakları ve yenebilen meyveleri olan Malta Erikleri, peyzaj ağacıdırlar. Anavatanları Uzakdoğu’nun sıcak kesimleridir. Güneşli yerlerde boyu kadar yayılım yapan yuvarlak tepeli bir ağaç olurlar. Gölgeye dayanıklı ise de bu durumda dikey, ince-uzun ve çelimsiz olurlar. Koyu yeşil ve meşin gibi olan yapraklarının kenarları keskin, üst kısımları belirgin damarlı, alt kısımları ise pas renkli ve tüylü gibidir. Donuk beyaz ve 3-5cm. uzunluktaki çiçekleri sonbahar başında 10-15cmlik başaklar halinde açarlar. Çiçekleri vanilya kokusunu andıran hoş bir kokuları vardır. Armut şeklinde sarı meyveler, çok fazla donu olmayan yerlerde Mart ile Haziran arasında fazla gruplar halinde olurlar. Kültivarları ayırmak pek kolay olmadığından, fidanları meyveli iken satın alırsanız meyve kalitesini tatmış olursunuz.

Tam güneş alan kısımlara iyi drene olan topraklarda dikilmesi uygundur. Bütün sahil kesimlerimize rahatlıkla uyum sağlayabilirler. ‘Mcbeth’in meyveleri ekstra büyük ve çok lezzetlidir. ‘Gold Nuggat’ın portakal kabuklu ve etli meyveleri vardır. ‘Champagne’ ise daha çok sıcak bölgeleri seven bir kültivarıdır.

Yenidünya ağaçları, genellikle aşılandıktan 2-3 yıl sonra meyve vermeye başlar. 23-25 yaşına kadar en yüksek verimle meyve verir. 30 yaşından sonra ekonomik ömrü sona ererse de ağaçlar 60 yıl kadar yaşayabilir. Bu ağaçların odunu, çalgı aletlerinin yapımı için makbul sayılır.
Yenidünya ağacı, tohumuyla (yani meyvesindeki iri çekirdekleriyle) üretilebilir. Çekirdekler toprağa ekilince kolayca çimlenir, çöğürleri çabuk büyür. Ancak bu yolla ağacın meyve vermesi uzun zaman alır. Ağaç, gövde çelikleriyle çoğaltılırsa da en uygun yöntem, aşılanma yoluyla üretilmesidir. Bunun için, meyvenin çekirdeğinden yetişen çöğürlere ya da ayva veya akdiken bitkilerinin anaçlarına istenen yenidünya çeşidi aşılanır.

Yenidünya ağaçları, suyu iyi akıntılı (süzek), derin, killi-kumlu ve organik madde yönünden zengin toprakları sever. Toprak niteliği nötr ya da nötre yakın; taban suyunun yüzeye uzaklığı 1,5-2 m. kadar olmalıdır.
Yenidünya ağaçları mart ayında, yeni çıkan sürgünleri ağaç merkezini sıkıştırmayacak ve ağaçta dengeli bir taç oluşacak şekilde budanır. Kurumuş, kırılmış ve hastalıklı dallar kesilerek çıkarılır. Ağaçta kesilen yerlere, 1-2 gün sonra aşı macunu sürülür.

KaynakWh: http://www.webhatti.com/biyoloji/689148-yeni-dunya-malta-erigi-yetistirilmesi.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 4 = üç

Etiketler:, , , , , , , , , ,