Laurus Nobilis

Defne Ağacı

Bahçelere güzellik katmak için her zaman yeşil kalan bu bitkiler süslemede kullanılan defne çiçeği çok güzel bir ortam yaratır..

Lauraceae familyasından olan defne (Laurus nobilisL.) 3-10 m boylanabilen sarıçiçekli, iki evcikli her dem yeşil orman ağaç veya ağaççığıdır. Akdeniz iklimine özgün maki denilen bitki örtüsünün karakteristik bir türdür. Tüm Türkiye’de yetişebilir. Genelde Karadeniz bölgesinde daha çok yetişir. Yaprakları dar eliptik bir yapıda 5–10 cm uzunlukta, 2–3 cm genişlikte basit derimsi kenarları dalgalı ve kısa saplıdır, her iki uca doğru sivrilmektedir. Üst yüzü parlak koyu yeşildir. Bir tespih tanesi büyüklüğünde ve yumurta biçiminde olan üzümsü meyveleri önceleri yeşil, olgunlaşınca koyu siyah renkte olur.  Meyveler yapraklarından daha çok yağ ihtiva eder.

Meyveler Eylül sonu ve Ekim ayı içerisinde olgunlaşır ve parlak mavimtırak siyah bir renk alır. Meyveleri %17–25 oranlarında yağ ihtiva ederler. Çiçeklenme mevsimi yörelere göre değişiklik göstermekte olup, Mart-Mayıs ayları dâhilindedir.

Defne, kışı ılıman, yazları sıcak olan yerleri sevmekte, toprak isteği fazla olmamakla beraber rutubeti yeterli dere yataklarını tercih etmektedir. Defnenin toprak isteği geçirgen, kireçli, humuslu, serin toprakları sever.  Defnenin yaralanma ve kendini yenileme kabiliyeti vardır bu nedenledir ki hava kirliliğine karşı da çok dayanıklı olduğu ortaya konmuştur. Budamaya yatkın olduğu için yeşil çit veya perde tesisinde kullanılır. Tek olarak da kullanılabilir.

Üretimi çelikle yapılmaktadır. Çelikler ekim ayında 12,5 – 15 cm uzunluğunda hazırlanır. Hormon uygulaması yapılmalıdır. Soğuk yastıklara veya ılıman iklimli yerlerde araziye dikilir. Çeliklerin dip kısımlarının yaralanmasına gerek yoktur. Ekim ayında alınan çelikler mayıs- haziran aylarında şaşırtılmalıdır.

Defne ağacı dipleri kurudukça sulanmalıdır. Yaz aylarında bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir. Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır. Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynıgünde ve aynı miktarlarda su dökülmelidir. Defnede çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir. Defne bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 12 °C nin altında olmaması gerektiğidir. Defne bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer. Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.

Defne Bitkisi Bakımı

Hava akımlarından kolay etkilenen defne bitkisi bu etkiden korunmalıdır. Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunmalıdır. Defne bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunmalıdır.

Defne Bitkisi gübreleme

Defne Bitkisi her çiçekçiden ve seradan alınabilecek vitamin ve mineraller ile yılda en az bir kere topraktan verilmek üzere beslenmelidir. Bu beslenme bitkinin ömrünü uzatacağı gibi çiçeğinin daha güzel görünmesini ve daha çabuk büyümesini sağlayacaktır.

 

Defne Yaprağının Faydaları

Çiçek açmış defne Defneden elde edilen defneyaprağı, yemeklerde tat vermek için kullanılmaktadır. Avrupa’da genelde önce kurutulur ve salça yapılırken beraberce pişirilir.

Defne, süs bitkisi olarak, özellikle süs bahçelerinde Akdeniz iklimi ve okyanus iklimi olan bölgelerde yetiştirilir. Dona çok duyarlı olduğu için daha soğuk yerlerde ise ev bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Defne bitkisinin kaynağı Doğu Akdeniz bölgesi olup oradan ılıman iklimli başka yörelere yayılmıştır.

Defne yağı defne meyvelerini sıkarak elde edilen, 30°C’de eriyen bir yağdır. %95 yağ asitlerinden ve %5 esansiyel yağlardan oluşur. Yağ, en çok sabun üretiminde kullanılıp, bunun yanı sıra kozmetik sanayisinde cilt nemlendirici olarak kullanılır.

Şifalı ot olarak romatizma, deri kızarıklıkları ve kulak ağrıları için kullanılır. Tıbbi literatürde defneyaprağının antioksidan, analjezik (ağrı kesici), antienflamatuar ve antikonvulsant (antiepileptik) yararlarının olduğu belirtilmektedir.

Konuya yapılan yorumlar
  1. defnenin kabuğu yaralanirsa kesilirse yani bir şey yapilmali mi? bizim defnenin(yaklaşıl 14-15 yaşında) kabuğunu bir kısmını kesilmişde bir kısmı kesilmişde bir şey ola bilir mi? (7-8 cm derinlikte)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 − dört =

Etiketler:, , , , , ,